Marketing w internecie – od czego zacząć?

Poznaj podstawy marketingu w internecie. Krótko i na temat, jak zacząć własną firmę i jak zacząć szukać pierwszych klientów.

Czy to dobry pomysł na biznes?

Powodzenie w biznesie zależy od wielu czynników. Istnieją pewne kwalifikacje, które podnoszą prawdopodobieństwo powodzenia w prowadzeniu własnej firmy. Jednak historia pokazuje, że zarówno najlepsze pomysły na biznes nie wypalają. Tymczasem pomysły średnie, powtarzalne, w bardzo trudnym otoczeniu konkurencyjnym okazują się strzałem w „dziesiątkę”, bo mają „to coś”. Nie ma więc reguły.

Po prostu zacznij. Rozpocznij działalność nierejestrową, która zwalnia z rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej do uzyskania pewnej kwoty przychodu w miesiącu. Może to być dobry test powodzenia Twojego pomysłu.

Jak zacząć szukać pierwszych klientów?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, musisz mieć klientów. Aby mieć klientów, musisz rozpocząć ich szukać. Są dwie podstawowe metody zdobywania klientów – albo aktywnie ich szukasz, albo ich przyciągasz. Oczywiście najlepiej robić jedno i drugie.

Aktywne poszukiwanie klientów to zwykłe obdzwanianie telefoniczne, nagabywanie ludzi w mediach społecznościowych, wysyłanie maili ofertowych. Oczywiście w tym miejscu niesamowicie spłycam te zagadnienia. Poszukaj w sieci terminów „cold calling” i „warm calling” – napisano o tym całe książki.

Przyciąganie klientów polega na mówieniu całemu światu, że istniejesz. Powiedzmy sobie wprost – jeśli nikt nie wie, co oferujesz, to długo nie utrzymasz się na rynku bez względu na to, jak wyjątkowy masz produkt lub usługę.

Musisz więc być aktywny w internecie. Bez względu na to, jaką działalność prowadzisz, warto zainwestować swój czas w coś, co zawsze działa – Profil Google My Business (wizytówka Google) oraz jakakolwiek, najprostsza strona internetowa.

Stronę internetową zrobisz samodzielnie (poczytaj o systemie zarządzania treścią WordPress, a także zajrzyj na https://sites.google.com, gdzie postawisz samodzielną stronę całkowicie za darmo). Ewentualnie możesz do nas napisać i coś wspólnie wymyślimy jako wirtualni asystenci PartnerFirm.pl. Uzupełnij stronę www treścią marketingową oraz ofertą, a klienci sami się pojawią.

No, niekoniecznie. Tylko tyle nie wystarczy. Ale to pierwszy krok w kierunku powodzenia Twojego pomysłu na biznes. Powodzenia więc!

Scroll to Top