O dwóch takich, co przekombinowali słońce

Kończy się zima, niedługo powrócą jaskółki, skowronki i inne takie, co to emigrują do ciepłych krajów. Ups! Tylko te co wyfrunęły jesienią. Taka smutna historia, aż żal pisać… Ale lubicie bajki?

Nie tak dawno temu, kiedy kolorowe liście zdobiły korony drzew, a słońce już zaczęło kojarzyć, że coś się zmienia, choć grzało jeszcze niemiłosiernie, wybrałam się na spacer. Patrzę! Siedzą dwa ptaki na gałęzi. Sorry! Tak głośno ćwierkały, że nie miałam wyjścia, więc słucham:
Pierwszy:
– Dni są już za krótkie. Jutro odlatuję.
Drugi:
– Słońce jeszcze mocno świeci, tylko frajer tak szybko leci.
Pierwszy:
– Podróż jest daleka.
Drugi:
 – Nie zając poczeka.
I Pierwszy odleciał…
Jak myślicie, co stało się z tym Drugim? Nie mam pojęcia. I życzę mu jak najlepiej z nadzieją, że przeżył. Pewnie ma za sobą ciężkie chwile i kupę doświadczeń niemiłych.
Bierz tyle ryzyka, ile z analizy wynika.

A teraz zmiana tematu – trochę perswazyjnej matematyki (nie)pełnosprawnej:

Dofinansowanie wynagrodzeń PFRON – otwarty rynek pracy.

Płaca brutto: 2 800 zł

Płaca netto:

Kwota dofinansowania:

Rzeczywisty koszt dla Pracodawcy:

Schorzenia szczególne Stopień znaczny 2 061,67

2 530,08

843,36

Stopień umiarkowany

2 100,00

1 273,44

Stopień lekki

1 050,00

2 323,44

Bez schorzeń szczególnych Stopień znaczny

1 950,00

1 423,44

Stopień umiarkowany

1 200,00

2 173,44

Stopień lekki

450,00

2 923,44

Obowiązujące stawki dofinansowania – styczeń 2021r. wg. https://www.pfron.org.pl/pracodawcy/dofinansowanie-wynagrodzen/wysokosc-dofinansowania-do-wynagrodzen-pracownikow-niepelnosprawnych/ oraz koszty pracy (pracownik>26l, składka wypadkowa 1,67%) wg. https://www.bankier.pl/narzedzia/kalkulator-placowy.

Bardziej ryzykujesz, więcej zyskujesz.

Jaką decyzję podjąłby Pierwszy, gdyby o tym wiedział?
Nie, nie nawołuję, abyś zatrudniając osobę niepełnosprawną, kierował się tylko statusem dofinansowania.
To nazbyt okrutne i trąci atawizmem, a przecież wszyscy chcemy mieć przyzwoity genotyp. Już słyszę to larum jak wówczas, kiedy Korwin Mikke otworzył swój umysł na paraolimpiadę.

Planując stanowisko pracy w oparciu o dofinansowanie PFRON możesz zaproponować pensję 3 500 zł brutto. Dofinansowanie do wynagrodzenia (schorzenie specjalne, stopień znaczny) może wynieść nawet 3 150 zł, wówczas dopłacisz 1 066,80 zł. Za dużo? Sprawdź inne opcje. Skontaktuj się z nami.

Natomiast jeśli poszukujesz dobrego pracownika niepełnosprawnego, a nie tylko para-stanowiska pracy, Pakiet Kompleksowy jest dla Ciebie. Napisz do nas, zadzwoń lub wejdź na czat. Albo zamieść autorski komentarz – co sądzisz o finansowym wspieraniu niepełnosprawnych na rynku pracy?

Scroll to Top