Czy na wysokości mogą pracować osoby niepełnosprawne?
Z roku na rok poszerza się ilość ogłoszeń o pracę związanych z pracami na wysokościach. Pracodawcy coraz częściej szukają również osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zdają sobie oni sprawę, że osoba niepełnosprawna może być lojalnym, dobrym pracownikiem – solidnie wykonującym swoje codzienne obowiązki. Prace na wysokościach są jednak szczególnie niebezpieczne, ponieważ grożą upadkowi z wysokości. Upadek z wysokości jest najczęstszą przyczyną wypadków, które prowadzą do trwałego uszczerbku na zdrowiu, kalectwa i śmierci. W czasie wykonywania prac wysokościowych zagrożone jest zdrowie i życie pracowników, dlatego muszą być zachowane wyjątkowe środki ostrożności. Wymagają także od pracownika dużej uwagi, doskonałej koncentracji oraz nierzadko sprawności ruchowej i siły fizycznej.
Z tego też powodu nie każda osoba może pracować na wysokości. Przeciwwskazania dotyczą przede wszystkim schorzeń takich jak cukrzyca, epilepsja, wady wzroku, wady słuchu oraz różnego rodzaju choroby neurologiczne. Bardzo często na dużej wysokości nie mogą pracować także osoby z upośledzeniem umysłowym. Praca na wysokości wymaga bowiem dużej uwagi, koncentracji, ostrożnego obchodzenia się z różnego rodzaju narzędziami budowlano – remontowymi. Osoba pracująca np. na budowie lub montująca na dachu wybrane urządzenia jest często odpowiedzialna za swoje życie i zdrowie oraz swoich kolegów z pracy.
Dziś prace na wysokościach wyglądają bardzo różnie. W zależności od profilu działalności firmy, wymagają konkretnych umiejętności i zdolności. O tym, czy dana osoba niepełnosprawna może pracować na wysokości, decyduje Lekarz Medycyny Pracy. Przyszły pracownik musi często przejść również szereg specjalistycznych badań oraz testów sprawnościowych. Zazwyczaj takie badania weryfikują czy konkretna osoba może pracować na danym stanowisku.
Warunki takiej pracy są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z póżn. zm. (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650)
Osoby niepełnosprawne mogą pracować na wysokości jeśli nie chorują na opisane wyżej schorzenia i wyróżniają się niezbędnymi w danej pracy zdolnościami. Każda praca jest inna – najważniejszą sprawą jest dostosowanie stanowiska do możliwości fizycznych i psychicznych pracownika. Wykonywane czynności w żaden sposób nie powinny pogłębiać świadomości schorzenia w osobie niepełnosprawnej. Pracodawca wybierając odpowiedniego kandydata musi wykazać się odrobiną empatii i zrozumienia stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej.
Chcesz zatrudnić do pracy na wysokościach osobę niepełnosprawną? Nie wiesz jak znaleźć odpowiedniego kandydata? Zachęcamy do kontaktu z nami – chętnie pomożemy w znalezieniu odpowiedniego pracownika i złożenia skutecznego wniosku o dofinansowanie wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej z PFRON-u. Wszystkie ważne informacje dotyczące zakresu naszych usług znajdują się na stronie internetowej www.PartnerFirm.pl.