Czy w warzywniaku może pracować osoba niepełnosprawna?

fruit-428063_1280

Coraz mniej możemy znaleźć typowych „warzywniaków”. Zostały one wyparte przez duże sieci spożywcze – markety i hipermarkety. Branża handlowo – spożywcza jest bardzo otwarta na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności może dostać pracę między  innymi na stanowisku warzywnym we wspomnianym markecie. Może także sprzedawać w specjalnej budce z warzywami i owocami.

Na stanowisku sprzedawcy warzyw i owoców może pracować każdy. Zawód ten nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności. Osoba na tym stanowisku musi jednak bezbłędnie obsługiwać kasę fiskalną. Musi także radzić sobie z często szybką obsługą klientów oraz segregacją dostępnych na wybranym stoisku warzyw i owoców.

Z tego też powodu nie mogą na tym stanowisku pracować osoby z poważnymi schorzeniami psychicznymi uniemożliwiającymi pracę z klientem. Sprzedawca w sklepie warzywnym ma kontakt nie tylko z kupującymi, ale często również z dystrybutorami oraz właścicielami hurtowni.

Osoby pracujące na dziale owocowo-warzywnym lub w zwykłym osiedlowym sklepiku muszą także wyróżniać się mocnym, silnym organizmem – odpornym na  przenoszenie ciężkich skrzynek, worków z ziemniakami i burakami. Jest to szczególnie ważne podczas np. przewożenia, wykładania skrzynek na regał sklepowy. Silnym również trzeba być w czasie przyjmowania towaru, gdy np. przyjmujemy arbuzy, a kosz ich waży ok. 1 tony.

Osoba dbająca o czystość w warzywniaku nie może być uczulona na środki chemiczne i lateks. Wszelkiego rodzaju alergie mogą uniemożliwić wykonywanie codziennych obowiązków.

Warto zatrudniać osoby niepełnosprawne w sklepach z warzywami i owocami. Pracodawcy  przyjmujący do pracy osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą liczyć na comiesięczne, bezzwrotne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.  Informacje na ten temat znajdziecie Państwo na naszej stronie www.PartnerFirm.pl  lub pod nr telefonu 537 990 017.

 

 

Scroll to Top