Przyszłość rynku pracy: czy coworking zastąpi biura stacjonarne?

Coworking staje się coraz bardziej popularny. To bardzo inspirująca przestrzeń nie tylko dla freelancerów, ale też start-upów, które rosną w siłę. Biur coworkingowych nie brakuje – szczególnie w dużych miastach. Korzystają z nich osoby działające w bardzo różnych branżach:graficy, programiści, finansiści, copywriterzy, dziennikarze, księgowi. Czy coworking zastąpi tradycyjne biura?

Przyszłość coworkingu – elastyczny czas pracy coraz bardziej cenny

Coworking jest rozwiązaniem bardzo przyszłościowym.  Takich kreatywnych, coworkingowych przestrzeni jest coraz więcej – przede wszystkim w bardzo dużych i średniej wielkości miastach. To doskonała forma oderwania się od rutynowego, klasycznego siedzenia w biurze. To szansa na poznanie nowych ludzi. Biura coworkingowe są coraz lepiej wyposażone – osoby zarządzające taką przestrzenią dbają o to, aby była ona jak najbardziej wygodna i pożyteczna z perspektywy klienta – funkcjonalny sprzęt biurowy, odpowiednia przestrzeń dla każdego, dostęp do szybkiego Internetu, sale konferencyjne, z których można korzystać w ramach wykupionego pakietu. Nie bez znaczenia ma również dostępność architektoniczna dla osób niepełnosprawnych. Niejeden pracownik niepełnosprawny, na którego pracodawca pobiera dofinansowanie do wynagrodzenia od PFRON skorzystać może z dobrze zorganizowanego biura coworkingowego.

Czy biura coworkingowe doprowadzą do zamknięcia tradycyjnych biur?

Uważam, że nie. Oczywiście, takich miejsc będzie coraz więcej. Jest to po prostu bardzo wygodne rozwiązanie.Z perspektywy pracownika elastyczność czasu pracy i możliwość samodzielnego wyboru miejsca jest niezwykle istotna – korzystając z pobliskiego biura coworkingowego oszczędzamy czas, który byśmy stracili na dojazdach do pracy. Same firmy też oszczędzają, bo nie muszą inwestować w wyposażenie biur.

Wciąż jednak istnieje wiele branż, wiele działalności, gdzie biuro, siedziba firmy jest niezbędna: branża spożywcza, budowlana – tutaj potrzebujemy własnej przestrzeni, przede wszystkim do magazynowania produktów firmowych. Biur coworkingowych jest coraz więcej, nie musimy się jednak obawiać, że tradycyjne biura znikną z map poszczególnych miast. Tego jeszcze długo nie nastąpi.

Scroll to Top