Rozmowa kwalifikacyjna online – jak się przygotować?

Internet odgrywa coraz większą rolę w życiu człowieka. Coraz więcej firm zatrudnia pracowników w charakterze zdalnym. Wielu pracodawców idąc z duchem czasu przeprowadza rekrutację online. Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej przez Internet? O czym koniecznie trzeba pamiętać?

1. Sprawdzenie sprzętu internetowego

Przed rozmową kwalifikacyjną przez Internet kandydat powinien dokładnie sprawdzić swój sprzęt internetowy. Rozmowy zazwyczaj odbywają się przez aplikację typu Skype. Należy sprawdzić czy kamera dobrze odbiera i czy działają głośniki. Tylko po dokładym sprawdzeniu rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się bez zakłóceń, w komfortowej, miłej atmosferze. Dobry, czytelny przekaz i sprawne łącze internetowe to podstawa.

2. Spokojne miejsce do rozmowy

Kandydat powinien rozmawiać z pracodawcą w komfortowych warunkach. Warto znaleźć wolny pokój gdzie bez problemu odbędzie się rozmowa. Obecność osób trzecich może powodować  stres.

3. Profesjonalny nick kandydata

Często aplikacje typu Skype używane są w celach towarzyskich – wtedy użytkownicy korzystają z pseudonimów. Na rozmowie kwalifikacyjnej kandydat musi wypaść profesjonalnie i wiarygodnie. Przed rozmową dobrze jest założyć konto z imieniem i nazwiskiem.

4. Odpowiedni ubiór

Mimo, że rozmowa odbywa się przez Internet kandydat powinien trzymać się odpowiedniej etykiety. Warto zadbać o odpowiedni, elegancki ubiór.

Rozmowy kwalifikacyjne online są dzisiaj bardzo popularne. Dla pracodawców to duża oszczędność. Jest to także komfortowe z pozycji przyszłego pracownika – dotyczy to przede wszystkim osób niepełnosprawnych, które szukają zatrudnienia.

Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach mogą mieć problem z dojazdem do siedziby firmy. Dzięki rozmowie online mogą aplikować do pracy w firmach działających na całym świecie.

Prawdopodobnie już za kilka lub kilkanaście lat rozmowy kwalifikacyjne online będą czymś naturalnym. Pracodawcy doceniają takie rozwiązanie. Praca zdalna i rozmowy online poszerzają obszar poszukiwań idealnego na dane stanowisko kandydata. Na dzień dzisiejszy rozmowy kwalifikacyjne online przeprowadzają głównie firmy działające w branży reklamowej, IT, medialnej.

 

Scroll to Top