|

Problemy z telepracą

Outsourcing zatrudnienia osób niepełnosprawnych przyda się szczególnie wtedy, kiedy pracownik ma pracować zdalnie.

Choć praca zdalna jest rozpoznana przez polskie prawo, to naprawdę nie jest łatwo przebrnąć przez całą biurokrację, tym bardziej że wysokość dofinansowania z PFRON-u jest różna w zależności od wielu czynników, w tym także od rzeczywistych kosztów pracy pracownika. I tu na pewno pojawią się problemy, ponieważ urzędnik zawsze będzie oceniał koszty zupełnie inaczej niż pracodawca. Rozwiązanie tego sporu zajmie pracodawcy czasem nawet długie miesiące, a w tym czasie dofinansowanie może zostać obniżone do poziomu wynikającego z oceny podjętej przez Fundusz.

O co ten szum?

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych nie jest po prostu miłym gestem. Pracodawca musi patrzeć na bilans, a ten mówi wyraźnie, że stanowisko dla ON trzeba stworzyć. To poważny koszt, chyba żeby iść w stronę telepracy. Później też pojawia się problem – przecież wysokość dofinansowania zależy głównie od stopnia niepełnosprawności. 

Który z pracowników będzie w stanie spełnić wszystkie oczekiwania pracodawcy, a jednocześnie zapewnić mu dostęp do wysokiego dofinansowania? Prowadzenie biznesu to myślenie o ludziach, ale także o sobie. Dlatego też pomoc i wsparcie kogoś, kto się na dofinansowaniach zna i może podpowiedzieć albo, co jeszcze wygodniejsze, wszystko załatwić w imieniu pracodawcy, są nieocenione.

Telepraca szansą na obniżenie kosztów działalności

Telepraca, czyli praca zdalna, to w XXI wieku żadna nowość, ani nawet wielkie osiągnięcie. Codziennie całe mnóstwo osób zasiada do pracy przed własnym komputerem przy swoim własnym biurku. Nie ma w tym niczego nadzwyczajnego. Do czasu.

Dla freelancerów i nie tylko

Gdyby nie możliwość pracy zdalnej, wielu freelancerów byłoby bezrobotnych. Zleceniodawcy z różnych rejonów Polski pozostaliby bez ważnych kontrahentów. Jednak na pracę zdalną można spojrzeć także od innej strony – z perspektywy pracodawcy. Modny dziś outsourcing nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Do wykonywania czynności stałych często opłaca się bardziej zatrudnić własnego pracownika – wielkie korporacje mają swoich własnych księgowych, a agencje reklamowe własnych copywriterów. Dla pracodawców jest to opłacalna forma współpracy, tym bardziej że fakt podpisania umowy o pracę nie oznacza jeszcze, że wszyscy pracownicy muszą pracować w biurze. Często jest to nie tylko niekonieczne, ale wręcz zupełnie zbędne – jeśli projekt ma deadline, może zostać wykonany przez pracownika zdalnie, to po co tworzyć kolejne stanowisko biurowe? Koszt organizacji miejsca pracy jest w takim przypadku wysoki, a efektywność pracownika wcale się od tego nie zwiększy.

Telepraca dla niepełnosprawnych

Najczęściej o telepracy mówi się w kontekście małych firm, osób wykonujących wolny zawód, ale warto spojrzeć na pracę zdalną także z perspektywy osób niepełnosprawnych, dla których niekiedy praktycznie niemożliwe jest znalezienie innego sposobu zarabiania: koszt organizacji miejsca pracy, nawet po odjęciu maksymalnej kwoty refundacji z PFRON, która wynosi 50 tysięcy złotych, jest w pewnych przypadkach na tyle wysoki, że osoba zatrudniona na tym stanowisku być może nigdy nie odrobi strat firmy spowodowanych tylko koniecznością stworzenia dodatkowego stanowiska pracy. Telepraca jest formą o tyle wygodną, że pracodawca tworzy stanowisko, ale już nie miejsce: wyznacza więc zakres obowiązków, odpowiedzialność, zleca zadania i kontroluje poprawność ich wykonania, natomiast nie musi wydzielać fizycznej przestrzeni, a więc nie ponosi nakładów związanych z organizacją miejsca pracy. Inna sprawa, że osoby niepełnosprawne znacznie swobodniej czują się często w domach i właśnie w ten sposób pracując, osiągają najwyższą wydajność

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych opłaca się obu stronom

Korzyści dla osób niepełnosprawnych, jakie wynikają z możliwości podjęcia pracy zdalnej, są chyba oczywiste – swoboda i ponowna możliwość podjęcia pracy zarobkowej mają wymiar nie tylko finansowy. Z kolei dla przedsiębiorcy istotne jest pozyskanie doskonałych specjalistów, ale także obniżenie kosztów prowadzenia działalności. A te mogą zostać obniżone między innymi dzięki zatrudnieniu osób niepełnosprawnych w formie pracy zdalnej. Pracodawca może (po spełnieniu określonych warunków) otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dofinansowanie także pokrywa sporą część wydatków na pracownika i przedsiębiorca – w najlepszym wypadku – może zapłacić za pracownika jedynie 500 złotych miesięcznie. Ostateczna wysokość dofinansowania ustalana jest na podstawie stopnia niepełnosprawności, typu schorzenia, stanowiska pracy i kilku innych czynników, jednak w każdym przypadku pracodawca otrzymuje dofinansowanie zmniejszające jego koszt prowadzenia działalności.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych opłaca się obu stronom – szczegóły tej współpracy i poziom opłacalności mogą być w konkretnych przypadkach odmienne, jednak faktem jest, że pracodawca zawsze zyskuje pieniądze, a na dodatek satysfakcję, że wpływa na poprawę jakości życia niepełnosprawnych.

Podobne wpisy