Pierwsze spotkanie z pracodawcą: o co warto zapytać?

Szukanie pracy nie należy do najłatwiejszych – zawsze wiąże się ze stresem i niepokojem. Stres jest szczególnie duży jeśli szukamy zatrudnienia pierwszy raz, nie wiemy co nas czeka. Nie wiemy jak swobodnie poruszać się po rynku pracy – nierzadko też mając orzeczenie o niepełnosprawności nie do końca wiemy jakie z tego tytułu czekają nas przepisy w pracy. O co warto pytać podczas rozmowy z pracodawcą? Co jest najistotniejsze?

 

Dokładny zakres obowiązków

Zawsze warto przede wszystkim zapytać o dokładny zakres obowiązków. Kto pyta, nie błądzi. Mamy prawo, a wręcz powinniśmy zapytać co wchodzi w zakres naszych służbowych obowiązków. Oczywiście – często wychodzi co i jak w praniu, ale dobra wiedza to mniej stresu i nerwów.

 

Dostosowanie budynku firmy

Mając pracę zdalną osoba niepełnosprawna nie musi martwić się o to jak wygląda jej miejsce pracy. Sprawa wygląda inaczej, kiedy mamy pracować w siedzibie firmy. Najlepiej jest jeśli pracodawca zaprasza kandydata na rozmowę do firmy. Możemy wtedy sprawdzić na ile budynek dostosowany jest do potrzeb osób poruszających się na wózku czy chodzących o kulach. Nabieramy wtedy też większej pewności, że będzie nam się dobrze pracowało.

 

Przerwa i urlop dodatkowy

Osobie niepełnosprawnej zatrudnionej na umowie o pracę przysługuje dodatkowa przerwa na gimnastykę i urlop rehabilitacyjny. Dobrze jest być na bieżąco z obowiązującymi przepisami i znać swoje prawa i obowiązki w firmie. Wtedy każdy dzień pracy będzie produktywny i miły.

A jeśli znajdziesz pracodawcę zainteresowanego zatrudnieniem Twojej osoby, daj mu znać o korzyściach, jakie może uzyskać zatrudniając osoby niepełnosprawne – dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych z PFRON są przyznawane również w 2021 roku. Skontaktuj go z nami!

Scroll to Top