Osoba niepełnosprawna szuka pracy – kim jesteś?

CV to Twoja historia. Ze względu na formę pewnie nie będzie się dobrze sprzedawało jako biografia, ale mimo wszystko właśnie tym dokumentem musisz do siebie przekonać pracodawcę. Nie jest to zadanie łatwe, ale na szczęście nie zostajesz z problemem zupełnie sam.

Twoje kwalifikacje

Wiele osób niepełnosprawnych uczestniczy w kursach i szkoleniach e-learningowych i tradycyjnych. Być może Ty również tak robisz, więc lista Twoich kwalifikacji się wydłuża. Oczywiście mało kto zajmuje się porządkowaniem wszystkich dyplomów i zaświadczeń na bieżąco, dlatego jest też spora szanse, że masz doświadczenie i wiedzę, z których zwykle nawet nie zdajesz sobie sprawy. Profesjonalne CV jest swego rodzaju spisem treści, pozwala na usystematyzowanie wszystkich dokumentów i podsumowanie umiejętności. To bardzo ważne, bo kiedy szukasz pracy CV jest Twoją reklamą, a na rozmowie kwalifikacyjnej na pewno będziesz musiał szerzej przedstawić swoje atuty, opowiedzieć o tym, co umiesz.

Rzecz jasna kwalifikacje cały czas należy poszerzać. Nawet jeśli nie wszystkie przybliżają Cię do zdobycia wymarzonej posady, to z pewnością podnoszą Twoją samoocenę, pozwalają Ci się rozwijać, a przy okazji stanowią „furtkę” – jeżeli nie uda się znaleźć idealnej oferty zatrudnienia, to być może będą inne, takie, dzięki którym będziesz mógł się przynajmniej „zaczepić”.

Budowa profesjonalnego CV

Stworzenie profesjonalnego CV nie jest zadaniem łatwym. Jeśli interesowałeś się już tym tematem, to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że każda witryna internetowa, poradnik, zaleca nieco inne reguły zarówno porządkowania dokumentów w CV, jak również odmienne zasady przygotowania życiorysu od strony technicznej. Na szczęście niektóre z tych zasad się powtarzają i można potraktować je jako punkt wyjścia. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z Zielonej Linii. Dzięki pracownikom centrów informacyjnych możesz stworzyć profesjonalne CV, a kolejny plus tego rozwiązania to brak dodatkowych kosztów. Zielona Linia, jak zapewne wiesz, ma wspierać zatrudnienie osób bezrobotnych, a to wymaga przede wszystkim właściwego przygotowania samych kandydatów, czyli ludzi takich jak Ty.

Wsparcie z UP

Urzędy Pracy oferują osobom niepełnosprawnym różnorodne programy wsparcia. Część z nich jest prowadzona stale, inne są wdrażane okresowo, pilotażowo albo epizodycznie. 

W zależności od charakteru programu, może on obejmować także promocje zatrudnienia lub ułatwienia dla pracodawców – w obu przypadkach zwiększy się Twoja szansa na znalezienie pracy, dlatego warto regularnie sprawdzać informacje UP, odwiedzać urząd albo przynajmniej kontaktować się telefonicznie z wyznaczonym pracownikiem, aby poznać aktualne możliwości.

Pamiętaj także, że jako osoba poszukująca pracy możesz zgłosić się do dowolnej liczby urzędów, a jedynie jako bezrobotny musisz być bezwzględnie zarejestrowany w urzędzie właściwym ze względu na adres zameldowania.

Niepełnosprawność atutem

Kiedy szukasz pracy, możesz użyć niepełnosprawności jako swojego atutu – pracodawca, zatrudniając osobę niepełnosprawną, może otrzymać bezzwrotne dofinansowanie z PFRONkoszty prowadzenia działalności znacznie się wtedy obniżają, więc jesteś pracownikiem zdecydowanie tańszym niż ktoś bez orzeczenia o niepełnosprawności, a wcale przez to nie zarabiasz mniej. Wysokość dofinansowania może być oczywiście zróżnicowana, ale Ty musisz uświadomić pracodawcy, że może odnieść podwójną korzyść, zatrudniając właśnie Ciebie: dobry, rzetelny i tani pracownik to święty Graal HR-u!


Rafał Szybiak

https://www.PartnerFirm.pl

Scroll to Top