Jak motywować osoby niepełnosprawne do szukania pracy?

 

 

Rynek pracy jest coraz bardziej otwarty na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą pracować już na bardzo wielu stanowiskach. Pracodawcy starają się, aby stanowisko pracy było jak najlepiej dopasowane do potrzeb osoby zatrudnionej. Mimo to wiele osób nie szuka zatrudnienia. Jak motywować osoby niepełnosprawne do szukania idealnej pracy?

Erfolg
 

Szkoły i uczelnie wyższe coraz bardziej otwarte na osoby niepełnosprawne

Przede wszystkim w szukaniu zatrudnienia liczą się kwalifikacje i umiejętności – dotyczy to zarówno osób pełnosprawnych oraz niepełnosprawnych. Uczelnie wyższe są coraz bardziej otwarte na osoby niepełnosprawne. Osoby niepełnosprawne mogą bez większych problemów zapisywać się na uczelnie wyższe. Dzięki temu mogą zdobyć naprawdę dobre, praktycznie wykształcenie. Osoby mające problemy z poruszaniem się mogą pracować w charakterze grafika komputerowego lub też programisty. Są to specjalizacje gdzie można liczyć na satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę.

Również pod względem architektonicznym uczelnie są coraz bardziej dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Studenci poruszający się na wózku inwalidzkim mogą liczyć na pomoc wolontariuszy.

Specjalistyczne kursy i szkolenia

Pomocne bez wątpienia są także specjalistyczne kursy i szkolenia, które motywują osoby niepełnosprawne do aktywnego poszukiwania zatrudnienia. Podczas zajęć można spotkać się doradcą zawodowym, psychologiem, pracownikiem ZUS itd. Oprócz zajęć typowo motywacyjnych oraz warsztatów dotyczących prawa pracy uczestnicy szkoleń mają okazję lepiej poznać siebie  i swoje potrzeby. Pod okiem eksperta osoby niepełnosprawne mogą odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: co chcę w życiu robić? Jaki zawód mogę wykonywać? Znalezienie pasji i jasne określenie celu zawodowej kariery to połowa sukcesu. Dalej liczy się tylko determinacja, motywacja oraz wiara we własne siły.

Szkolenia z zakresu zatrudniania osób niepełnosprawnych organizowane są przez firmy o profilu ogólnopolskim oraz regionalnym. W Internecie szybko można znaleźć placówkę, która organizuje specjalne szkolenia i przygotowuje osoby niepełnosprawne do aktywności zawodowej. Jedną z nich jest Akademia PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości). Przedsiębiorcy, którzy zapisują się na szkolenia uzyskują profesjonalną wiedzę dotyczącą prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Szkolenie lub konsultacja może mieć charakter długofalowy lub doraźny. Kursy są ściśle związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi – dotykają też spraw związanych z zatrudnianiem  osób niepełnosprawnych. Więcej informacji: www.akademiaparp.gov.pl.

Bardzo przydatne okazują się także wszelkiego rodzaju konferencje gdzie można zdobyć przydatną wiedzę oraz informacje związane ze skutecznym poszukiwaniem pracy. Osoby niepełnosprawne powinny być aktywne zawodowo – praca daje poczucie satysfakcji, niezależności. Jest też niezwykłą szansą na poznanie nowych osób.

 

Scroll to Top