Czy stwardnienie rozsiane kwalifikuje się do uzyskania stopnia niepełnosprawności?

medications-342462_1920

Stwardnienie rozsiane zwane potocznie SM jest chorobą układu nerwowego. Choroba ta dotyka osoby praktycznie w każdym wieku. Może ona postępować wolno lub powoli. Stwardnienie rozsiane może objawiać się na wiele sposobów. Najczęściej pacjenci u których stwierdza się SM odczuwają przewlekłe osłabienie, zaburzenia widzenia – mają problemy z równowagą i chodzeniem oraz czuciem w kończynach górnych i dolnych. Chorzy na stwardnienie rozsiane mają też problemy z układem moczowym.

Objawów może być wiele. Z tego też powodu osoba chorująca na SM może mieć  stwierdzonych nawet kilka kodów niepełnosprawności. Najczęściej jednak stwardnienie rozsiane zaliczane jest do kodu 10N związanego z różnego rodzaju chorobami centralnego układu nerwowego. 

Warto, aby osoba ze stwardnieniem rozsianym (SM) starała się o przyznanie stopnia niepełnosprawności składając wniosek do Powiatowego Zespołu ds. orzekania o Niepełnosprawności https://partnerfirm.pl/szukasz-pracy/powiatowe-zespoly-ds-orzekania-o-stopniu-niepelnosprawnosci/. Lekarz orzecznik po zbadaniu pacjenta, zrobieniu wywiadu i przeanalizowaniu  pełnej historii choroby pacjenta może dokonać pełnej diagnozy.

Stwardnienie rozsiane to choroba neurologiczna. Wpływa na życie osoby chorej, ale także całej rodziny. Osoby z SM muszą mieć w sobie wiele motywacji, siły i determinacji do walki z chorobą.

 

 

Scroll to Top