Czy osoby niepełnosprawne mogą pracować tylko w zakładach pracy chronionej?

 

 

 

 

 

Osoby niepełnosprawne są coraz bardziej aktywne na rynku pracy. Wciąż jednak wiele osób z orzeczeniem o niepełnosprawności nie podejmuje zatrudnienia. Żyją oni w mylnym przekonaniu, że mogą pracować tylko i wyłącznie w zakładach pracy chronionej. Prawda jest jednak inna – otwarty rynek pracy jest przyjaźnie nastawiony na osoby niepełnosprawne.

Zakład chroniony? Mała firma działająca na otwartym rynku pracy? W obu tych miejscach osoba niepełnosprawna może pracować. Liczą się chęci do pracy, pasja i zaangażowanie. Jeśli osoba z orzeczeniem niepełnosprawności ma odpowiednie kwalifikacje i stan zdrowia pozwala na pracę w wybranym zawodzie może aplikować do pracy w dowolnej firmie.

Nie zawsze firmy w ogłoszeniach dodają, że szukają osób niepełnosprawnych. Jeśli niepełnosprawny czuje, że poradzi sobie z opisanymi  obowiązkami jest odpowiednią osobą na to stanowisko może śmiało starać się  o pracę. Warto wtedy w CV, w informacjach dodatkowych  napisać o stopniu niepełnosprawności lub wspomnieć o możliwości uzyskania dofinansowania wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika z PFRON.

Osoby niepełnosprawne mogą pracować w wielu branżach. Niepełnosprawni mający kłopoty z poruszaniem się często szukają pracy zdalnej. Są aktywne w branży: administracyjno – biurowej, informatycznej, telekomunikacyjnej. Coraz więcej osób z orzeczeniem niepełnosprawności uzyskuje zatrudnienie w firmach budowlanych, motoryzacyjnych, farmaceutycznych. Niepełnosprawny szukający zatrudnienia na otwartym rynku pracy ma większą szansę na znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia. Pracy, która będzie umożliwiała samorealizacji i będzie prawdziwą przyjemnością.

Zachęcamy do przeglądania artykułów zamieszanych na naszym blogu. We wcześniejszych tekstach przestawiamy pracę w wielu branżach. Wspominamy o obowiązkach na danym stanowisku i ewentualnych zdrowotnych przeciwwskazaniach. Zapraszamy do lektury.

 

Scroll to Top