5 zasad efektywnej pracy zdalnej
Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Małe i duże przedsiębiorstwa są coraz bardziej otwarte na zatrudnianie pracowników w trybie „home office”. Praca zdalna jest też dużą szansą dla osób niepełnosprawnych – bez konieczności wyjścia z domu osoby mające między innymi problemy z poruszaniem się mogą się realizować zawodowo. Jak każdy system pracy również praca zdalna ma swoje plusy i minusy. Na pewno jest to duża wygoda – zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Zlecając pracę zdalnie pracownikom przedsiębiorca oszczędza pieniądze, które musiałby przeznaczyć na wyposażenie biura. Pracownik oszczędza też czas, który musiałby wydałby na dojazd do biura. Co jest najważniejsze w pracy zdalnej? O czym koniecznie trzeba pamiętać?
1. Samodyscyplina
Praca zdalna nie jest dla każdego. Osoby, które chcą pracować zdalnie muszą wyróżniać się przede wszystkim samodyscypliną. Owszem, praca zdalna to elastyczne godziny pracy, ale chcą pracować zdalnie trzeba narzucać sobie samemu pewne zasady działania.
Dobrze jest planować każdy dzień – zapisywać co koniecznie trzeba wykonać i trzymać się planu. Tylko tak możemy odnieść sukces. Warto też ustalić stałe godziny pracy – oczywiście można w między czasie wyjść na zakupy czy zrobić obiad, ale regularne godziny pracy pozwolą zachować odpowiedni rytm i ciągłość pracy.
2. Dobre narzędzia pracy
W każdej pracy – również w pracy zdalnej bardzo ważne są narzędzia pracy. Pracując między innymi w charakterze grafika, programisty, specjalisty social media priorytetem jest szybki Internet oraz komputer o dobrych parametrach. Wiele firm, zatrudniając pracownika zdalnego zapewnia służbowy laptop – w przypadku używania sprzętu domowego pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny.
3. Ciche miejsce pracy
Pracując w domu warto zadbać o ciche miejsce do pracy gdzie można skupić się na wykonywaniu obowiązków
służbowych. Najlepszym rozwiązaniem jest oddzielne pomieszczenie (gabinet) – jeśli nie ma takiej możliwości przydatny staje się własny kąt, który zagospodarujemy na pracę.
4. Regularne przerwy
Warto pamiętać o przerwach w pracy – 15 minut na gimnastykę lub posłuchanie ulubionej muzyki pozwoli lepiej, wydajniej pracować. Można też w ciągu dnia wybrać się na krótki 15 – 30 minutowy spacer.
5. Life – work balance
Bardzo istotne jest zachowanie tzw. „life – work balance. Nawet jeśli bardzo kocha się swoją pracę trzeba czasem odpocząć. Słynne, chińskie przysłowie mówi: „“Kto nie umie odpoczywać, nie umie też pracować”. Warto o tym pamiętać!