Zdalna rozmowa kwalifikacyjna

Überlegen, analysieren, nachdenkenZdalna rozmowa kwalifikacyjna może odbywać się w formie bardziej tradycyjnej (telefon), jak również z wykorzystaniem poczty elektronicznej lub wideokonferencji poprzez jeden z popularnych komunikatorów (np. Skype). Mimo innej formy, taka rozmowa niczym nie różni się od tej przeprowadzanej w tradycyjny sposób. Podobnie powinniśmy się do niej przygotować.

Przed spotkaniem z pracodawcą sporządźmy na kartce papieru listę swoich mocnych i słabych stron. Mimo, że je znamy, spisanie ich na papierze pozwoli nam tą wiedzę usystematyzować, a także dodać dodatkowe punkty, o których wcześniej nie pomyśleliśmy do listy mocnych stron, Znajdźmy jak najwięcej informacji o firmie, która chce nas zatrudnić. Podobnie, jak CV i list motywacyjny powinny być skierowane do konkretnego pracodawcy najlepiej na konkretne stanowisko w firmie, również gruntowne zapoznanie się z działalnością przyszłego pracodawcy jest nie tylko dobrze widziane w trakcie rozmowy, ale wręcz decydujące o pozytywnym jej przebiegu.

W trakcie rozmowy, czy to bezpośredniej, czy on-line, zachowujmy się spokojnie i starajmy się opanować zdenerwowanie. Mówmy patrząc bezpośrednio do kamery, powoli i wyraźnie. odpowiadajmy jasno, rzeczowo i konkretnie. W opisywaniu siebie bądźmy szczerzy. Mówmy o sobie jak o najlepszym przyjacielu, któremu zdarzają się zarówno sukcesy, jak i porażki. Przyznawanie się do porażek nie są niczym złym, gdyż nikt nie jest doskonały i wie o tym nasz rozmówca. Świadczy to raczej o skromności i samokrytyce, co jest postrzegane jako zaleta.

W trakcie rozmowy nie rozpoczynajmy od pytania o wynagrodzenie, lecz gdy rozmowa zejdzie na ten tor z inicjatywy pracodawcy, ceńmy się wysoko. Dowiedzmy się, jaki będzie zakres naszych obowiązków na stanowisku, o które się staramy. Nie mówmy źle o swojej poprzedniej pracy. Nie decydujmy się natychmiast na przyjęcie lub odrzucenie propozycji, poprośmy o czas do namysłu. Odpowiadajmy z entuzjazmem na zadawane pytania. Wykazujmy sie kompetencjami i wiedzą. Zwracajmy uwagę na rozwiązania problemów stawianych przez pracodawcę. Bądźmy rozmowni, lecz nie przerywajmy swojemu rozmówcy w połowie zdania.
Zdalna rozmowa kwalifikacyjna w formie wideokonferencji z wykorzystaniem Skype pozwala stronom rozmawiającym ze sobą zobaczyć się podobnie, jak w przypadku rozmowy tradycyjnej. Podobnie, jak nasz e-mail kontaktowy wykorzystywany do rekrutacji powinien zawierac imię i nazwisko, zasada ta przekłada się również na wybór loginu Skype.

Kamerą pokazujmy tylko to, co chcemy, by przyszły pracodawca zobaczył. Może okazać się, że zobaczy on bałagan w naszym pokoju, co nie będzie dobrze świadczyć o nas (sugestia – o ile to możliwe, najlepiej skierować kamerę na czystą ścianę). Ważne jest również naturalne oświetlenie. Koniecznie zadbajmy o jakość połączenia internetowego, aby nie doszło do przypadkowego rozlączenia rozmowy. Podczas rozmowy poprzez Skype odizolujmy się od domowego otoczenia. Zagwarantujmy sobie całkowita ciszę i spokój. Małżonek i dzieci nie powinny przeszkadzać, pies szczekać.

Prezencja przed kamerą jest równie ważna, jak podczas rozmowy bezpośredniej. Zadbajmy o biznesowy strój, jak i “porządek na głowie”. Nie bagatelizujmy faktu, że nie jest to rozmowa w siedzibie firmy. Nawet mało znaczący detal może sprawić, że oferta pracy przejdzie nam obok nosa. Powodzenia!

Scroll to Top