Przyczyny bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych

Najnowsze badania potwierdzają – coraz więcej osób niepełnosprawnych ma pracę. Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności realizują się zawodowo – zdobywają zatrudnienie na bardzo różnych stanowiskach. Wciąż jednak wciąż mały procent osób niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo. Dlaczego? Jakie są tego przyczyny?


1.

Strach przed porażką

Przyczyn bezrobocia osób niepełnosprawnych jest wiele. Mają one podłoże społeczne oraz psychologiczne. Jednym z nich jest strach i obawa osób z niepełnosprawnością  przed porażką. Obawa, że praca będzie za ciężka lub nie będzie dostosowana do stanu zdrowia pracownika.

2.

Mało miejsc pracy dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych

Rośnie liczba firm, które chętnie przyjmują do pracy osoby niepełnosprawne. Niestety  wciąż osoby niepełnosprawne nie mogą pracować na wielu stanowiskach. Nie wszystkie budynki firmowe są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (szczególnie tych poruszających się na wózku inwalidzkim). Zakres poszukiwań  pracy jest ograniczony.

3.

Brak kwalifikacji

Często przyczyną braku aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych jest brak kwalifikacji.  Rośnie liczba firm, które chętnie przyjmują  osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności – między innymi na stanowisku programisty. Do wykonywania tego typu pracy potrzebne są jednak konkretne kwalifikacje

4.

System rentowy

Przyczyną bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych jest także system rentowy. Niepełnosprawni często boją się utraty renty – z lęku i obawy nie podejmują aktywności zawodowej.

Jak walczyć z bezrobociem wśród osób niepełnosprawnych?

Bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych musi spadać. Istnieją stowarzyszenia, które organizują różnego rodzaju akcje mające na celu wzmocnić aktywność  zawodową osób niepełnosprawnych –  prowadzą kursy, szkolenia, konferencje. Są one przeznaczone zarówno do potencjalnych pracowników, jak również  pracodawców, którzy chcą zatrudniać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Osoby niepełnosprawne, które przez dłuższy czas nie mogą znaleźć pracy powinny pomyśleć o zmianie kwalifikacji. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej oraz praktycznym kursom mogą zdobyć nowe umiejętności. Wbrew pozorom

zmiana kwalifikacji nie musi wiązać się z dużym wydatkiem finansowym. Osoby niepełnosprawne zmieniając ścieżkę kariery mają szansę na otwarcie nowego rozdziału w życiu. Zmiany branży to okazja do znalezienia lepszej pracy. Pracy w zawodzie, który będzie dawał wiele satysfakcji. To rzecz jasna również okazja do poznania nowych osób oraz do inspirujących wyzwań. Niezbędna jest tylko motywacja i odwaga która pozwoli zrobić ten pierwszy krok.

Scroll to Top