Osoba niepełnosprawna szuka pracy – gdzie chcesz pracować?

Każdy, kto szuka pracy, ma ten sam dylemat: gdzie zacząć poszukiwania ofert? Decyzja niby prosta, ale od niej zależy, ile czasu upłynie, nim znajdziesz doskonałą ofertę. Pamiętaj, że źródła ofert znacznie różnią się między sobą i wybór właściwego będzie kluczowy.

Prasa codzienna

Wbrew pozorom, ogłoszenia o naborze do pracy znaleźć można nie tylko w sieci. Co prawda ilość portali ogłoszeniowych dawno już przewyższyła liczbę dzienników, ale wciąż wiele ofert publikowanych jest tylko i wyłącznie w gazetach. Szczególnie przydatne są tego rodzaju anonse, jeśli szukasz pracy na stanowiskach niższych lub średnich w ściśle określonym regionie. Zaletą jest bez wątpienia to, że pod większością ogłoszeń znajduje się numer telefonu – zamiast wysyłać wiadomości e-mail na zupełnie anonimowe adresy, możesz przynajmniej rozmawiać z osobą odpowiedzialną (choćby częściowo) za proces rekrutacji.

Portale internetowe

Choć gazety to bogate źródło ogłoszeń o pracę, najwięcej ich publikowanych jest w sieci. Tym tematem warto się zająć, ponieważ ilość nie zawsze przekłada się na jakość – żeby znaleźć dobre ogłoszenie, trzeba umieć je wyszukać, a następnie właściwie aplikować.

Jeśli szukasz ogłoszeń o naborach na stanowiska niższe lub średnie, dobrze sprawdzą się tak zwane społecznościowe portale ogłoszeniowe: olx albo gumtree. Ilość publikowanych tam ogłoszeń jest naprawdę spora, ale trzeba się przekopać przez całkiem pokaźną grupę reklam MLM-ów, składania długopisów i ofert pracy, której nikt za żadne pieniądze nie chce wykonać. Wszystko to dlatego, że publikacja ogłoszenia w tego rodzaju serwisach jest bezpłatna lub po prostu tania, więc ofert jest dużo, ale nie każdym warto się interesować. Są jednak również portale takie, jak znany szeroko pracuj.pl, w których koszt emisji ogłoszenia jest zdecydowanie wyższy, a ogłoszeniodawca musi uwiarygodnić w odpowiedni sposób swój anons. Nie da się ukryć, że korzystanie z serwisów tej klasy jest wygodniejsze, bo nie musisz już przeglądać kilkudziesięciu stron kompletnie nieprzydatnych bzdur, jednak ze względu na cenę publikacji, umieszczane są tutaj przede wszystkim ogłoszenia dotyczące naboru na stanowiska wyższe lub kierownicze. Oczywiście nie jest to żaden problem, ale musisz sobie zdać sprawę, że takie serwisy wykorzystywane są do poszukiwania fachowców – jeśli jesteś najlepszy w swojej dziedzinie, zgłoś się. Jeżeli szukasz tylko pracy dorywczej lub tymczasowej, to raczej niewiele interesujących propozycji tu znajdziesz.

W wielu przypadkach najkorzystniej jest ustalić kryteria powiadamiania i codziennie wtedy na skrzynkę mailowa trafi porcja ogłoszeń zgodnych z Twoimi wyborami (plus parę przypisanych do złych kategorii, ale to można pominąć).

Urzędy pracy i agencje pośrednictwa

Urzędy pracy w różny sposób powiadamiają o ofertach pracy: jeśli jakaś jest dokładnie zgodna z oczekiwaniami potencjalnego pracownika, dzwoni się do niego, ale zdecydowanie częściej należy odwiedzić urząd, sprawdzić, jakie informacje umieszczone są na tablicach, a warto także zainteresować się ogłoszeniami publikowani na stronie www. Tam co prawda nie trafiają wszystkie informacje, ale zawsze opłaca się być na bieżąco.

Agencje pośrednictwa pracy pomagają z kolei szczególnie w znalezieniu zatrudnienia dorywczego lub tymczasowego. W większości z nich trzeba wypełnić tylko krótką ankietę i zostawić CV, a resztą zajmą się pracownicy biura. Ilość ofert będzie zróżnicowana, ale warto skorzystać z każdej okazji, ponieważ pracodawcy korzystają z odmiennych sposobów poszukiwania pracowników.


Rafał Szybiak
https://www.PartnerFirm.pl

Scroll to Top