Niepełnosprawny na rynku pracy – stereotypy

Od wielu miesięcy, a nawet lat możemy zaobserwować znaczący wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zmienia się też podejście samych niepełnosprawnych – walczą one o niezależność ekonomiczną, życiową. Niepełnosprawni chcą być aktywni społecznie, mieć pracę, która daje satysfakcję. Mimo to wciąż obserwujemy wiele krzywdzących stereotypów dotyczących niepełnosprawności. Jakich?

Niepełnosprawny to ciężar dla pracodawcy…

Jest to bardzo przykry stereotyp – owszem, czasami pracodawca musi dostosować miejsce pracy niepełnosprawnego pracownika. Nie wiąże się to jednak zazwyczaj z dużym problemem, szefowie firm mogą też otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON. Poza tym warto zaznaczyć, że osoby niepełnosprawne mogą pracować w systemie zdalnym – wtedy osoba zatrudniona nie potrzebuje specjalnego stanowiska pracy. Jedynie może być potrzebny służbowy sprzęt: telefon, laptop itd.

Niepełnosprawny pracownik= gorszy pracownik

Nieprawda. Osoby niepełnosprawne cieszą się aktywnością zawodową, chcą się realizować  poprzez pracę. Zazwyczaj identyfikują się z firmą dla, której pracują, chcą ją godnie i dobrze reprezentować. Zaangażowanie – przekłada się na jakość pracy.

Osoba niepełnosprawna, pracownik bez kwalifikacji

Coraz więcej osób niepełnosprawnych kończy wyższe studia – szkoły są bardzo przychylnie nastawione na  studentów niepełnosprawnych dostosowując swoją ofertę do ich potrzeb. Niepełnosprawni kończą kursy i staże – dobre kwalifikacje to podstawa. Jeśli kandydat wyróżnia się kwalifikacjami i doświadczeniem niepełnosprawność nie ma znaczenia.

Niepełnosprawny pracownik, pracownik, który ciągle choruje

Nieprawda. Pracownik niepełnosprawny może być bardzo efektowny. Choroby – zdarzają się każdemu, bez względu na dodatkowe schorzenia.

Warto zatrudniać osoby niepełnosprawne i wnioskować o dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z PFRON-u. Przedtem jednak dobrze jest pozbyć się stereotypowego myślenia. Pracownik niepełnosprawny jest pełnowartościowym pracownikiem, który ma wpływać pozytywnie na działanie firmy.

Scroll to Top