Niepełnosprawny na rynku pracy – stereotypy

Od wielu miesięcy, a nawet lat możemy zaobserwować znaczący wzrost zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zmienia się też podejście samych niepełnosprawnych – walczą one o niezależność ekonomiczną, życiową. Niepełnosprawni chcą być aktywni społecznie, mieć pracę, która daje satysfakcję. Mimo to wciąż obserwujemy wiele krzywdzących stereotypów dotyczących niepełnosprawności. Jakich?

 

Niepełnosprawny to ciężar dla pracodawcy…

 

Jest to bardzo przykry stereotyp – owszem czasami pracodawca musi dostosować miejsce pracy niepełnosprawnego pracownika. Nie wiąże się to jednak zazwyczaj z dużym problemem, szefowie firm mogą też otrzymać wsparcie ze strony PFRON. Poza tym warto zaznaczyć, że osoby niepełnosprawne mogą pracować w systemie zdalnym – wtedy osoba zatrudniona nie potrzebuje specjalnego stanowiska pracy. Jedynie może być potrzebny służbowy sprzęt: telefon, laptop itd.

 

Niepełnosprawny pracownik= gorszy pracownik

 

Nie prawda. Osoby niepełnosprawne cieszą się aktywnością zawodową, chcą się realizować  poprzez pracę. Zazwyczaj identyfikują się z firmą dla, której pracują, chcą ją godnie i dobrze reprezentować. Zaangażowanie – przekłada się na jakość pracy.

 

Osoba niepełnosprawna, pracownik bez kwalifikacji

 

Coraz więcej osób niepełnosprawnych kończy wyższe studia – szkoły są bardzo przychylnie nastawione na  studentów niepełnosprawnych dostosowując swoją ofertę do ich potrzeb. Niepełnosprawni kończą kursy i staże – dobre kwalifikacje to podstawa. Jeśli kandydat wyróżnia się kwalifikacjami i doświadczeniem niepełnosprawność nie ma znaczenia.

 

Niepełnosprawny pracownik,pracownik, który ciągle choruje

 

Nie prawda. Pracownik niepełnosprawny może być bardzo efektowny. Choroby – zdarzają się każdemu, bez względu na dodatkowe schorzenia.

 

Warto zatrudniać osoby niepełnosprawne – przedtem jednak dobrze jest pozbyć się stereotypowego myślenia. Pracownik niepełnosprawny jest pełnowartościowym pracownikiem, który ma wpływać pozytywnie na działanie firmy.

 

Napisane przez Malgorzata  |  Brak komentarzy  |  w Blog

Komentarze są zamknięte dla tej strony

 • W kilku zdaniach

  Projekt PartnerFirm.pl skierowany jest do mikro- i małych przedsiębiorstw. Ma na celu efektywne wykorzystanie potencjału rynku pracy osób niepełnosprawnych. Za naszą misję uważamy pomoc przedsiębiorcom w dobrym planowaniu stanowisk i dopełnianiu niezbędnych formalności związanych tak z pracą zdalną, jak i zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych. Dzięki współpracy z nami w łatwy sposób możesz obniżyć koszty płac, zmniejszyć wydatki na biura, usprawnić organizację i zwiększyć efektywność pracy.

 • Kontakt

  Xandia – Rafal Szybiak
  Al. Jana Pawla II 61C/304
  01-031 Warszawa
  NIP: 864-175-90-88
  REGON: 260259162
  rafal.szybiak@xandia.pl